PORADY

ZNIESIENIE OBOWIĄZKU WIZOWEGO DLA OBYWATELI UKRAINY

ZNIESIENIE OBOWIĄZKU WIZOWEGO DLA OBYWATELI UKRAINY

13 kwietnia 2017 | Wizy

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego, na podstawie projektu uzgodnionego przez Parlament z Prezydencją Rady UE, obywatele Ukrainy zostaną zwolnieni z obowiązku wizowego w Unii Europejskiej. Decyzja ta bardzo ucieszyła ukraińskie władze jak również była bardzo mocno komentowana w mediach i serwisach społecznościowych.

RUCH BEZWIZOWY

Zgodnie z nowym prawem, obywatele Ukrainy posiadający paszport biometryczny, będą mogli podróżować po UE przez okres 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu, bez obowiązku posiadania wizy krótkoterminowej. Cel podróży może mieć charakter turystyczny, biznesowy lub rodzinno towarzyskich. Co oznacza, że ruch bezwizowy nie obejmuje wjazdu na teren państwa członkowskiego w celach zarobkowych.
Zwolnienie z obowiązku wizowego dotyczy wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, nowe prawo obowiązywać będzie także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

UKRAINA KLUCZOWYM PARTNEREM UE

Jak podkreśliła podczas debaty plenarnej parlamentarna sprawozdawczyni – posłanka Mariya Gabriel – „Ukraina spełniła wszystkie kryteria i obowiązek wizowy powinien zostać zniesiony”. Dodała, że zniesienie obowiązku wizowego będzie “kolejnym silnym sygnałem, że Ukraina jest kluczowym partnerem Unii Europejskiej w ramach Partnerstwa Wschodniego”.

Porozumienie zostało zatwierdzone przez 521 głosów za, 75 głosów było przeciwnych oraz 36 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt musi zostać formalnie przyjęty przez Radę UE. Prawdopodobnie wejdzie on w życie w czerwcu 2017 roku, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Przed wprowadzeniem nowych regulacji, Unia jednocześnie wzmocniła mechanizm zawieszenia ruchu bezwizowego, aby w wyjątkowych przypadkach umożliwić przywrócenie obowiązku posiadania wiz krótkoterminowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ul. Kalwaryjska 69/34
30-504 Kraków

tel. 669 474 188

kancelaria@employerpoland.pl

Copyright 2019 Ⓒ Employer Poland